Victron Energy SKY024035100 Skylla-IP65 24/35(3) 120-240V
Product image 1
Suitable for a wide range of battery types and chemistries featuring a dedicated Lithium-ion charge algorithm and wide 90VAC to 265AC input voltage range for worldwide use no matter where you are located in the world.
Victron Energy SKY024035100 Features:
  • Storage mode - Less maintenance and aging when the battery is not in use The Storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge for 24 hours. In the storage mode, float voltage is reduced to 2,2 V/cell (26,4 V for 24 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘refresh’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
-65%
Description