Victron Energy SKY012060100 Skylla 12/60(3) 120-240V Battery Charger
Product image 1
Skylla-IP44 (1+1): two outputs to charge 2 battery banks
The Skylla-IP44 (1+1) features 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 3A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
Skylla-IP44 (3): three full current outputs to charge 3 battery banks
IP44 protection
Circuit boards are protected with an acrylic coating for maximum corrosion resistance.
LCD display
CAN bus interface (NMEA2000)
Synchronised parallel operation
The right amount of charge for a lead-acid battery: variable absorption time
Preventing damage due to excessive gassing: the BatterySafe mode
Less maintenance and aging when the battery is not in use: the Storage mode
The Storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2V/cell (26,4V for 24V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘refresh’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
Use as a power supply
Li-Ion (LiFePO4) ready
Victron Energy SKY012060100 Specifications:
Skylla-IP44
  • Input voltage (VAC): 120/230 V
  • Input voltage range (VAC): 90-265 V
  • Maximum AC input current @ 100 VAC: 10 A
  • Frequency: 45-65 Hz
  • Power factor: 0,98
  • Charge voltage 'absorption': 14,4 V
  • Charge voltage 'float': 13,8 V
  • Charge voltage ‘storage’: 13,2 V
  • Charge current: 3 x 60A
  • Charge current starter batt. (A): n.a
  • Charge algorithm: 7 stage adaptive
  • Battery capacity: 300-600 Ah
  • Charge algorithm, Li-Ion: 3 stage, with on-off control or CAN bus control
  • Temperature sensor: Yes
  • Can be used as power supply: Yes
  • Remote on-off port: Yes (can be connected to a Li-Ion BMS)
  • CAN bus communication port (VE.Can): Two RJ45 connectors, NMEA2000 protocol, not isolated
  • Synchronised parallel operation: Yes, with VE.Can
  • Alarm relay DPST AC rating: 240VAC/4A DC rating: 4A up to 35VDC, 1A up to 60VDC
  • Forced cooling: Yes (internal air circulation)
  • Protection: Battery reverse polarity (fuse) Output short circuit Over temperature
  • Operating temp. range: -20 to 60°C (Full output current up to 40°C)
  • Humidity (non-condensing): max 95%
Enclosure:
  • Material & Colour: steel (blue RAL 5012)
  • Battery-connection: M6 bolts
  • 230 VAC-connection: screw-clamp 6mm² (AWG 10)
  • Protection category IP44
  • Weight: 6kg (14 lbs)
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
IP44 protection
LCD display
CAN bus interface (NMEA2000)
Battery voltage sense
Use as a power supply
Li-Ion (LiFePO4) ready
Skylla-IP44
  • Frequency: 45-65 Hz
  • Power factor: 0,98
  • Charge current: 3 x 60A
  • Battery capacity: 300-600 Ah
  • Temperature sensor: Yes
Enclosure:
  • Battery-connection: M6 bolts