Victron Energy SKI024080000 Skylla-i 24V 80A (1+1) Battery Charger
Product image 1
Victron Energy Skylla-i 24V 80A (1+1) Battery Charger: The Skylla-i Battery Charger From Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-wide Product
Skylla-i (1+1): two outputs to charge 2 battery banks
The Skylla-i (1+1) features 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 4 A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
Skylla-i (3): three full current outputs to charge 3 battery banks
The Skylla-i (3) features 3 isolated outputs. All outputs can supply the full rated output current.
Rugged
Circuit boards are protected with an acrylic coating for maximum corrosion resistance.
Flexible
Victron Energy SKI024080000 Specifications:
Skylla-i
  • Input voltage (VAC): 230 V
  • Input voltage range (VAC): 185-265 V
  • Input voltage range (VDC): 180-350 V
  • Maximum AC input current @ 180 VAC: 16 A
  • Frequency (Hz): 45-65 Hz
  • Power factor: 0,98
  • Charge voltage 'absorption' (VDC): 28,8 V
  • Charge voltage 'float' (VDC): 27,6 V
  • Charge voltage ‘storage’ (VDC): 26,4 V
  • Charge current (A): 80 A
  • Charge current starter batt. (A): 4 A
  • Charge algorithm: 7 stage adaptive
  • Battery capacity (Ah): 400-800 Ah
  • Charge algorithm, Li-Ion: 3 stage, with on-off control or CAN bus control
  • Temperature sensor: Yes
  • Can be used as power supply: Yes
  • Remote on-off port: Yes (can be connected to a Li-Ion BMS)
  • Synchronised parallel operation: Yes, with VE.Can
  • Alarm relay: DPST, AC rating: 240VAC/4A, DC rating: 4A up to 35VDC, 1A up to 60VDC
  • Forced cooling: Yes
  • Protection Battery: reverse polarity (fuse), Output short circuit, Over temperature
  • Operating temp. range -20 to 60°C (Full output current up to 40°C)
  • Humidity (non-condensing) max 95%
Enclosure:
  • Material & Colour: aluminium (blue RAL 5012)
  • Battery-connection: M8 bolts
  • 230 VAC-connection: screw-clamp 10mm² (AWG 7)
  • Protection category: IP 21
  • Weight kg (lbs): 7 kg (16 lbs)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Rugged
Flexible
Skylla-i
  • Input voltage (VAC): 230 V
  • Frequency (Hz): 45-65 Hz
  • Power factor: 0,98
  • Charge current (A): 80 A
  • Temperature sensor: Yes
  • Forced cooling: Yes
Enclosure:
  • Battery-connection: M8 bolts
  • Protection category: IP 21
Victron Energy SKI024080000 Skylla-i 24V 80A (1+1) Battery Charger | Frankies Auto Electrics & Car Audio