Victron Energy SHU050150050 SmartShunt 500A / 50mV - Bluetooth Battery Shunt
Product image 1
Victron Energy Smart Battery Shunt 500A/50MV: Powerful Battery Monitor with Bluetooth on Board
Smart Battery Shunt 500A/50MV
The SmartShunt is equipped with Bluetooth, a VE.Direct port and a connection that can be used for: monitoring a second battery, midpoint monitoring or a temperature sensor. The SmartShunt is available in 500A.
Differences Compared To BMV712 Battery Monitor:
  • No Programmable Visual & Audible Alarm
  • No Programmable Relay
Victron Energy SHU050150050 Specifications:
  • Supply Voltage Range: 6,5 - 70 VDC
  • Current Draw: < 1mA
  • Input Voltage Range, Auxiliary Battery: 6,5 - 70 VDC
  • Battery Capacity (Ah): 1 - 9999 Ah
  • Operating Temperature Range: -40 +50°C (-40 - 120°F)
  • Measures Voltage of Second Battery, Or Temperature, or Midpoint: Yes
  • Temperature Measurement Range: -20 +50°C
  • VE. Direct Communication Port: Yes
  • Current: ± 0,1A
  • Voltage: ± 0,01V
  • Amp Hours: ± 0,1 Ah
  • State of Charge (0 – 100%): ± 0,1%
  • Time to Go: ± 1 min
  • Temperature: (0 - 50°C or 30 - 120°F) ± 1°C/°F
  • Accuracy of Current Measurement: ± 0,4%
  • Offset Less Than: 20 / 40 / 80 mA
  • Accuracy of Voltage Measurement: ± 0,3%
  • Dimensions (H X W X D): 500A: 46 x 120 x 54 mm
  • Protection Category: IP21
  • Safety: EN 60335-1
  • Emission / Immunity: EN-IEC 61000-6-1 EN-IEC 61000-6-2 EN-IEC 61000-6-3
  • Automotive: EN 50498
  • Temperature Sensor: Optional (ASS000100000)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Smart Battery Shunt 500A/50MV
  • No Programmable Relay
  • Current Draw: < 1mA
  • Current: ± 0,1A
  • Voltage: ± 0,01V
  • Amp Hours: ± 0,1 Ah
  • Time to Go: ± 1 min
  • Protection Category: IP21
  • Safety: EN 60335-1
  • Automotive: EN 50498
Victron Energy SHU050150050 SmartShunt 500A / 50mV - Bluetooth Battery Shunt | Frankies Auto Electrics & Car Audio