Victron Energy SDTG4800501 Skylla Battery Charger 48V 50A 2C
Product image 1
Victron Energy Skylla Battery Charger 48V 50A 2C: Perfect Chargers for Any Type of Battery
Suitable for AC and DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
Except for the 3 phase input models, the chargers also accept a DC supply.
Controlled charging
Use of TG chargers as a power supply
Two outputs to charge 2 battery banks (24V models only)
The TG chargers feature 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 4 A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
Victron Energy SDTG4800501 Specifications:
  • Dimensions (L x W x H): 365 x 250 x 257mm
  • Part Number: SK48/50
  • Charging Current: 50 Amps
  • Type Of Charger: 10 step battery charger
  • Insulation: IP21
  • Type Of Battery: Flooded, AGM, GEL
  • Battery Capacity: 250-500 Ah
  • Charging Voltage: 48 - 66V DC
Product Information
Shipping & Returns
Description
Controlled charging
Battery voltage sense
  • Part Number: SK48/50
  • Charging Current: 50 Amps
  • Insulation: IP21
  • Battery Capacity: 250-500 Ah