Victron Energy SDTG2400501 Skylla Battery Charger 24V 50A 2C
Product image 1
Victron Energy Skylla Battery Charger 24V 50A 2C: Perfect Chargers for Any Type of Battery
Use of TG chargers as a power supply
Two outputs to charge 2 battery banks (24V models only).
The TG chargers feature 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 4 A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
Victron Energy SDTG2400501 Specifications:
  • Dimensions (L x W x H): 365 x 250 x 257mm
  • Part Number: SK24/50
  • Charging Current: 50 Amps
  • Type Of Charger: 4 step battery charger
  • Insulation: IP21
  • Type Of Battery: Flooded, AGM, GEL
  • Battery Capacity: 150-500 Ah
  • Charging Voltage: 24 -33V DC
Description
Battery voltage sense
  • Part Number: SK24/50
  • Charging Current: 50 Amps
  • Insulation: IP21
  • Battery Capacity: 150-500 Ah
  • Charging Voltage: 24 -33V DC
Victron Energy SDTG2400501 Skylla Battery Charger 24V 50A 2C | Frankies Auto Electrics & Car Audio