Victron Energy SDFI0000110 Filax 2 Transfer Switch 110V/50Hz-120V/60Hz
Product image 1
Victron Energy Filax 2 Transfer Switch 110V/50Hz-120V/60Hz: The Transfer Switch From Victron Energy Have Been Designed to Be a True Worldwide Product
Filax 2: the ultra-fast transfer switch
Open transition transfer
The Filax is an open transition (break before make) transfer switch.
The maximum load transfer time is 16ms.
The load is normally supplied by the priority source, and is transferred to the alternate source if:
  • The voltage of the priority source drops below the threshold value.
within the voltage and frequency reverse switching limits during 30s.
Victron Energy SDFI0000110 Specifications:
  • Maximum current: 16A
  • Priority source: low voltage switching threshold: 88V
  • Priority source: low voltage reverse switching threshold: 92V
  • Priority source: low frequency switching threshold: 45Hz
  • Priority source: low frequency reverse switching threshold: 47Hz
  • Priority source: high frequency switching threshold: 62Hz
  • Priority source: high frequency reverse switching threshold: 58Hz
  • Priority source: maximum continuous input voltage: 130V
  • Alternate source: maximum continuous input voltage: 130V
  • Maximum load transfer time and reverse transfer time: 16ms
  • Reverse switching delay (seconds): 30s
  • Operating temperature range: -20 to +50°C
  • Humidity (non-condensing): Max 95%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Open transition transfer
  • Maximum current: 16A
Victron Energy SDFI0000110 Filax 2 Transfer Switch 110V/50Hz-120V/60Hz | Frankies Auto Electrics & Car Audio