Victron Energy SCC145110410 SmartSolar MPPT RS 450/100-TR
Product image 1
Product image 2
Product image 3
The SmartSolar MPPT RS solar charge controller is a Victron solution for systems with large series connected PV arrays charging 48 V DC battery banks.
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT) Solar Charge Controller
The MPPT RS SmartSolar is a 48V Solar charge controller with up to 450VDC PV input and 100A output. It is used in on-grid and off-grid solar applications where maximum battery charging power is required.
Multiple independent MPPT tracking inputs
Isolated PV connections for additional safety
Wide MPPT voltage range
80 – 450 VDC PV operating range, with a 120VDC PV startup voltage
Lightweight, efficient and quiet
PV Isolation resistance monitoring for peace of mind at higher voltages
Daisy Chain Additional Units. VE.Can and VE.Direct port
I/O Connections
-65%
Description
Wide MPPT voltage range