Victron Energy SCC115035210 Smart Solar Charge Controller MPPT 150/35
Product image 1
Product image 2
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Conventional MPPTs tend to lock to a local MPP, which may not be the optimum MPP.
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
The full output current up to 40°C (104°F).
Extensive electronic protection
Over-temperature protection and power derating when temperature is high.
PV short circuit and PV reverse polarity protection.
PV reverse current protection.
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Victron Energy SCC115035210 Specification:
  • Battery voltage: 12 / 24 / 48V Auto Select
  • Rated charge current: 35A
  • Nominal PV power: 12V: 500W / 24V: 1000W / 36V: 1500W / 48V: 2000W
  • Max. PV short circuit current: 40A
  • Maximum efficiency: 98%
  • Self-consumption: 12V: 20mA 24V: 15mA 48V: 10mA
  • Charge voltage 'absorption': Default setting: 14,4 / 28,8 / 43,2 / 57,6V (adjustable)
  • Charge voltage 'float': Default setting: 13,8 / 27,6 / 41,4 / 55,2V (adjustable)
  • Charge algorithm: multi-stage adaptive (eight pre-programmed algorithms)
  • Temperature compensation: -16 mV / -32 mV / -64 mV / °C
  • Operating temperature: -30 to +60°C (full rated output up to 40°C)
  • Humidity: 95%, non-condensing
-65%
Bluetooth Smart built-in
PV reverse current protection.
Internal temperature sensor
  • Rated charge current: 35A
  • Maximum efficiency: 98%