Victron Energy SCC110030210 Smart Solar Charge Controller MPPT 100/30
Product image 1
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set up, monitor, update, and synchronize SmartSolar Charge Controllers.
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Conventional MPPTs tend to lock to a local MPP, which may not be the optimum MPP.
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
The full output current is up to 40°C (104°F).
Extensive electronic protection
Over-temperature protection and power derating when temperature is high.
PV short circuit and PV reverse polarity protection.
PV reverse current protection.
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Victron Energy SCC110030210 Specifications:
  • Battery voltage: 12/24V Auto Select
  • Rated charge current: 30A
  • Nominal PV power, 12V: 440W
  • Nominal PV power, 24V: 880W
  • Nominal PV power, 48V: 100V
  • Max. PV open circuit current: 100V
  • Max. PV short circuit current: 35A
  • Peak efficiency: 98%
  • Self-consumption: 12V: 25 mA , 24V: 15 mA
  • Charge voltage 'absorption': 14,4V / 28,8V (adjustable)
  • Charge voltage 'float': 13,8V / 27,6V (adjustable)
  • Charge algorithm: multi-stage adaptive
  • Temperature compensation: -16 mV / °C resp. -32 mV / °C
  • Operating temperature: -30 to +60°C (full rated output up to 40°C)
  • Humidity: 95%, non-condensing
-65%
Bluetooth Smart built-in
PV reverse current protection.
Internal temperature sensor
  • Rated charge current: 30A
  • Nominal PV power, 12V: 440W
  • Nominal PV power, 24V: 880W
  • Nominal PV power, 48V: 100V
  • Peak efficiency: 98%