Victron Energy SCC075010060R Smart Solar Charge Controller SmartSolar MPPT 75/10
Product image 1
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Load output
Over-discharge of the battery can be prevented by connecting all loads to the load output. The load output will disconnect the load when the battery has been discharged to a pre-set voltage (48V model: interface with a relay).
Alternatively, an intelligent battery management algorithm can be chosen: see Battery Life.
The load output is short circuit proof.
Battery Life: intelligent battery management
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Victron Energy SCC075010060R Specification:
  • Battery voltage: 12/24V Auto Select
  • Rated charge current: 10A
  • Nominal PV power, 12V: 145W
  • Nominal PV power, 24V: 290W
  • Nominal PV power, 48V: n. a.
  • Max. PV short circuit current: 13A
  • Automatic load disconnect: Yes
  • Max. PV open circuit voltage: 75V
  • Peak efficiency: 98%
  • Self-consumption: 12V: 25 mA , 24V: 15 mA
  • Charge voltage 'absorption': 14,4V / 28,8V (adjustable)
  • Charge voltage 'float': 13,8V / 27,6V (adjustable)
  • Charge algorithm: multi-stage adaptive
  • Temperature compensation: -16 mV / °C resp. -32 mV / °C
  • Max. continuous load current: 15A
  • Protection: Battery reverse polarity (fuse) / Output short circuit / Over temperature
  • Operating temperature: -30 to +60°C (full rated output up to 40°C)
  • Humidity: 95%, non-condensing
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Bluetooth Smart built-in
VE.Direct
Load output
Internal temperature sensor
  • Rated charge current: 10A
  • Nominal PV power, 12V: 145W
  • Nominal PV power, 24V: 290W
  • Nominal PV power, 48V: n. a.
  • Peak efficiency: 98%