Victron Energy SCC040010050 Blue Solar Charge Controller PWM-LCD&USB 48V-10A
Product image 1
Victron Energy Blue Solar Charge Controller PWM-LCD&USB 48V-10A: The Solar Charge Controller from Victron Energy Have Been Designed to Be a True Worldwide Product
Liquid crystal display
For status monitoring and set-up
Load output
The connect and disconnect voltages are adjustable.
Day/night timing of the load output
This option allows for a pre-set ON-time after dusk.
Programmable battery charge algorithm
Preprogrammed algorithms for AGM, GEL, Flooded or LiFePO4 batteries (with internal BMS only)
Two 5 Volt USB outputs
Maximum current (both outputs combined): 2A
Victron Energy SCC040010050 Specification:
  • Battery Voltage: 12/24 V with automatic system voltage detection
  • Rated charge current: 10A
  • Automatic load disconnect: Yes
  • Maximum solar voltage: 100V
  • Self-consumption: < 10 mA
  • Load output: Manual control + low voltage disconnect +timer
  • Protection: Battery reverse polarity (fuse), Output short circuit, Over temperature
  • Grounding: Common positive
  • Operating temp. range: -35 to +60°C (full load)
  • Humidity (non-condensing): Max 95%
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Liquid crystal display
Load output
Two 5 Volt USB outputs
  • Rated charge current: 10A
  • Maximum solar voltage: 100V
  • Self-consumption: < 10 mA
  • Grounding: Common positive