Victron Energy SCC040010020 Blue Solar Charge Controller PWM-Light 48V-10A
Product image 1
Victron Energy Blue Solar Charge Controller PWM-Light 48V-10A: The Solar Charge Controller from Victron Energy Have Been Designed to Be a True Worldwide Product
Victron Energy SCC040010020 Features:
    • Load output with low battery voltage disconnect function.
    • Lighting control function, one timer only.
    • Three stage battery charging (bulk, absorption, float), not programmable.
    • Load output protected against over load and short circuit.
    • Protected against reverse polarity connection of the solar array and/or battery.
Victron Energy SCC040010020 Specifications:
  • Battery Voltage: 48V
  • Rated charge current: 10A
  • Automatic load disconnect: Yes
  • Maximum solar voltage: 100 V
  • Self-consumption: < 10 mA
  • Load output: Manual control + low voltage disconnect
  • Protection: Battery reverse polarity (fuse), Output short circuit, Over temperature
  • Grounding: Common positive
  • Operating temp. range: -20 to +50°C (full load)
  • Humidity (non-condensing): Max 95%
Description
  • Battery Voltage: 48V
  • Rated charge current: 10A
  • Maximum solar voltage: 100 V
  • Self-consumption: < 10 mA
  • Grounding: Common positive