Victron Energy SCC020050200 Blue Solar Charge Controller MPPT 100/50
Product image 1
Solar charge controller
Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
Remote Monitoring and Control
Victron Energy SCC020050200 Specifications:
  • Battery voltage: 12/24V Auto Select
  • Rated charge current: 50A
  • Nominal PV power, 12V: 700W
  • Nominal PV power, 24V: 1400W
  • Maximum PV open circuit voltage: 100V
  • Max. PV short circuit current: 60A
  • Maximum efficiency: 98%
  • Self-consumption: 12V: 30 mA ; 24V: 20 mA
  • Humidity: 95%, non-condensing
Description
Solar charge controller
Remote Monitoring and Control
  • Rated charge current: 50A
  • Nominal PV power, 12V: 700W
  • Nominal PV power, 24V: 1400W
  • Maximum efficiency: 98%