Victron Energy SCC010060200 Blue Solar Charge Controller MPPT 150/60-Tr
Product image 1
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%. Full output current up to 40°C (104°F).
VE.Direct Bluetooth Smart dongle needed.
Victron Energy SCC010060200 Specifications:
  • Battery voltage: 12 / 24 / 48V Auto Select
  • Rated charge current: 60A
  • Nominal PV power, 12V: 860W
  • Nominal PV power, 24V: 1720W
  • Nominal PV power, 48V: 3440W
  • Max. PV short circuit current: 50A
  • Maximum efficiency: 98%
  • Self-consumption: 10 mA
  • Charge algorithm: multi-stage adaptive
  • Temperature compensation: -16 mV / -32 mV / -64 mV / °C
  • Operating temperature: -30 to +60°C (full rated output up to 40°C)
  • Humidity: 95%, non-condensing
  • Parallel operation: Yes (not synchronized)
  • Rated charge current: 60A
  • Nominal PV power, 12V: 860W
  • Nominal PV power, 24V: 1720W
  • Nominal PV power, 48V: 3440W
  • Maximum efficiency: 98%
  • Self-consumption: 10 mA