Victron Energy SCC010045200 Blue Solar Charge Controller MPPT 150/45-Tr
Product image 1
Ultrafast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Conventional MPPTs tend to lock to a local MPP, which may not be the optimum MPP.
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%. Full output current up to 40°C (104°F).
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Over-temperature protection and power derating when temperature is high.
PV short circuit and PV reverse polarity protection.
PV reverse current protection.
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Real-time data display options
- Color Control GX or other GX devices:
see the Venus documents on our website.
- A smartphone or other Bluetooth-enabled device:
VE.Direct Bluetooth Smart dongle needed.
Victron Energy SCC010045200 Specifications:
  • Battery voltage: 12 / 24 / 48V Auto Select
  • Rated charge current: 45A
  • Nominal PV power, 12V: 650W
  • Nominal PV power, 24V: 1300W
  • Nominal PV power, 48V: 2600W
  • Max. PV short circuit current: 50A
  • Maximum efficiency: 98%
  • Self-consumption: 10 mA
  • Charge algorithm: multi-stage adaptive
  • Temperature compensation: -16 mV / -32 mV / -64 mV / °C
  • Operating temperature: -30 to +60°C (full rated output up to 40°C)
  • Humidity: 95%, non-condensing
  • Parallel operation: Yes (not synchronized)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Flexible charge algorithm
PV reverse current protection.
Internal temperature sensor
Real-time data display options
  • Rated charge current: 45A
  • Nominal PV power, 12V: 650W
  • Nominal PV power, 24V: 1300W
  • Nominal PV power, 48V: 2600W
  • Maximum efficiency: 98%
  • Self-consumption: 10 mA