Victron Energy SCC010030020 Blue Solar Charge Controller PWM-Light 12/24V-30A
Product image 1
Victron Energy SCC010030020 Features:
  • Load output with low battery voltage disconnect function.
  • Lighting control function, one timer only.
  • Three stage battery charging (bulk, absorption, float), not programmable.
  • Load output protected against over load and short circuit.
  • Protected against reverse polarity connection of the solar array and/or battery.
Victron Energy SCC010030020 Specifications:
  • Battery Voltage: 12/24 V with automatic system voltage detection
  • Rated charge current: 30A
  • Automatic load disconnect: Yes
  • Maximum solar voltage: 28V / 55V
  • Self-consumption: < 10 mA
  • Load output: Manual control + low voltage disconnect
  • Grounding: Common positive
  • Operating temp. range: -20 to +50°C (full load)
  • Humidity (non-condensing): Max 95%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Rated charge current: 30A
  • Self-consumption: < 10 mA
  • Grounding: Common positive