Victron Energy SCC010030010 Blue Solar Charge Controller PWM-Pro 12/24V-30A
Product image 1
Programmable
The BlueSolar PWM-Pro series is ready for use with its default settings.
It also is fully programmable:
    • With help of a computer and software
    • With the dedicated BlueSolar Pro Remote Panel
Victron Energy SCC010030010 Features:
  • Lighting control function, fully programmable
  • Three stage battery charging (bulk, absorption, float), fully programmable
  • Integrated battery monitor function (Remote Panel needed to display state of charge)
  • Load output with low voltage disconnect and manual control (default setting)
  • Optional external temperature sensor
  • Load output protected against over load and short circuit
  • Protected against reverse polarity connection of the solar array and/or battery
Victron Energy SCC010030010 Specifications:
  • Battery Voltage: 12/24V with automatic system voltage detection
  • Rated charge current: 20A
  • Automatic load disconnect: Yes
  • Maximum solar voltage: 28V / 55V
  • Self-consumption: < 10mA