Victron Energy SCC010015200R Blue Solar Charge Controller MPPT 100/15
Product image 1
Solar charge controller
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
Remote Monitoring and Control
Load output
Victron Energy SCC010015200R Specifications:
  • Battery voltage: 12/24V Auto Select
  • Rated charge current: 15A
  • Nominal PV power, 12V: 220W
  • Nominal PV power, 24V: 440W
  • Max. PV short circuit current: 15A
  • Automatic load disconnect: Yes, maximum load 15A
  • Maximum PV open circuit voltage: 100V
  • Peak efficiency: 98%
  • Self-consumption: 12V: 20 mA ; 24V: 10 mA
  • Charge voltage 'absorption': 14,4V / 28,8V (adjustable)
  • Charge voltage 'float': 13,8V / 27,6V (adjustable)
  • Charge algorithm: multi-stage adaptive
  • Temperature compensation: -16 mV / °C resp. -32 mV / °C
  • Continuous/peak load current: 15A / 50A
Description
Solar charge controller
Remote Monitoring and Control
Load output
  • Rated charge current: 15A
  • Nominal PV power, 12V: 220W
  • Nominal PV power, 24V: 440W
  • Peak efficiency: 98%