Victron Energy SCC010010050R Blue Solar Charge Controller MPPT 75/10
Product image 1
Solar Charge Controller
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
Remote Monitoring & Control
Load Output
Victron Energy SCC010010050R Specifications:
  • Battery Voltage: 12/24V Auto Select
  • Rated Charge Current: 10A
  • Nominal PV Power, 12V: 145W
  • Nominal PV Power, 24V: 290W
  • Max. PV Short Circuit Current: 10A
  • Automatic Load Disconnect: Yes, Maximum Load 15A
  • Maximum PV Open Circuit Voltage: 75V
  • Peak Efficiency: 98%
  • Self-Consumption: 12V: 20 mA ; 24V: 10 mA
  • Charge Voltage 'Absorption': 14,4V / 28,8V (Adjustable)
  • Charge Voltage 'Float': 13,8V / 27,6V (Adjustable)
  • Charge Algorithm: Multi-Stage Adaptive
  • Temperature Compensation: -16 mV / °C Resp. -32 mV / °C
  • Continuous/Peak Load Current: 15A / 50A
Description
Solar Charge Controller
Remote Monitoring & Control
Load Output
  • Rated Charge Current: 10A
  • Nominal PV Power, 12V: 145W
  • Nominal PV Power, 24V: 290W
  • Peak Efficiency: 98%