Victron Energy QUA123020010 12/3000/120-50/50 Quattro Inverter Charger
Product image 1
Two AC Inputs & two AC Outputs
Unique PowerAssist feature
Virtually unlimited power thanks to parallel operation
Remote Monitoring and Control
Victron Energy QUA123020010 Specifications:
  • Input voltage range (V DC): 9,5 – 17V
  • Output:
    • Output voltage: 230 VAC ± 2%
    • Frequency: 50 Hz ± 0,1%
  • Cont. output power at 25°C (VA): 3000
  • Cont. output power at 25°C (W): 2400
  • Cont. output power at 40°C (W): 2200
  • Cont. output power at 65°C (W): 1700
  • Peak power (W): 6000
  • Maximum efficiency (%): 93
  • Zero load power (W): 20
  • Zero load power in AES mode (W): 15
  • Zero load power in Search mode (W): 8
Note: Must be installed by a licensed electrician
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Two AC Inputs & two AC Outputs
Unique PowerAssist feature
Remote Monitoring and Control
  • Output:
    • Output voltage: 230 VAC ± 2%
    • Frequency: 50 Hz ± 0,1%