Victron Energy PSC125053085 12/50 3 Output Phoenix Smart Battery Charger
Product image 1
Victron 12/50 3 Output Phoenix Smart Battery Charger: Designed to Be a True Worldwide Product
Bluetooth Smart enabled
Phoenix Smart (1+1): two outputs to charge 2 battery banks
The second output, limited to approximately 3A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
Phoenix Smart (3): three full current outputs to charge 3 battery banks
All outputs can supply the full rated output current.
The Storage Mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours.
In the Storage Mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (13,2 V for a 12 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
Also charges Li-ion (LiFePO₄) batteries
Alternatively full control of voltage and current can be achieved with Bluetooth.
Fully programmable charge algorithm
The charge algorithm can be programmed with help of Bluetooth or the VE.Direct interface.
Three preprogrammed algorithms can be selected with the mode button (see specifications).
Programmable relay
Victron PSC125053085 Specifications:
  • Input voltage: 230 VAC (range: 210 – 250 V)
  • DC input voltage range: 290 – 355 VDC
  • Frequency: 45-65 Hz
  • Power factor: 0,7
  • Back current drain:
    • AC disconnected: < 0,1 mA
    • AC connected and charger remote off: < 6 mA
  • Efficiency: 12/50: 92%
  • Charge voltage 'absorption': Normal: 14,4V ; High: 14,7V ; Li-ion: 14,2V
  • Charge voltage 'float': Normal: 13,8V ; High: 13,8V ; Li-ion: 13,5V
  • Storage mode: Normal: 13,2V ; High: 13,2V ; Li-ion: 13,5V
  • Fully programmable: Yes, with Bluetooth and/or VE.Direct
  • Charge current house battery: 30 / 50 A
  • Low current mode: 15 / 25 A
  • Charge current starter battery: 3 A (1+1 output models only)
  • Charge algorithm: 5 stage adaptive
  • Can be used as power supply: Yes, output voltage can be set with Bluetooth and/or VE.Direct
  • Humidity (non-condensing): max 95%
  • Relay (programmable): DC rating: 5 A up to 28 VDC
Description
Bluetooth Smart enabled
Programmable relay
  • Frequency: 45-65 Hz
  • Power factor: 0,7
  • Back current drain:
    • AC disconnected: < 0,1 mA
  • Efficiency: 12/50: 92%
  • Low current mode: 15 / 25 A