Victron Energy PSC123053085 12/30 3 Output Phoenix Smart IP43 Battery Charger
Product image 1
Bluetooth Smart enabled
Phoenix Smart (1+1): two outputs to charge 2 battery banks
The second output, limited to approximately 3A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
The Storage Mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the Storage Mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (13,2 V for a 12 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
Three preprogrammed algorithms can be selected with the mode button
Programmable relay
Victron Energy PSC123053085 Specifications:
  • Input voltage: 230 VAC (range: 210 – 250 V)
  • DC input voltage range: 290 – 355 VDC
  • Frequency: 45-65 Hz
  • Power factor: 0,7
  • Back current drain: AC disconnected: < 0,1 mA ; AC connected and charger remote off: < 6 mA
  • No load power consumption: 1 W
  • Efficiency: 94%
  • Charge voltage 'absorption': Normal: 14,4V ; High: 14,7V ; Li-ion: 14,2V
  • Charge voltage 'float': Normal: 13,8V ; High: 13,8V ; Li-ion: 13,5V
  • Storage mode: Normal: 13,2V ; High: 13,2V ; Li-ion: 13,5V
  • Fully programmable: Yes, with Bluetooth and/or VE.Direct
  • Charge current house battery: 30 / 50 A
  • Low current mode: 15 / 25 A
  • Charge current starter battery: 3 A (1+1 output models only)
  • Charge algorithm: 5 stage adaptive
  • Can be used as power supply: Yes, output voltage can be set with Bluetooth and/or VE.Direct
  • Operating temp. range: Rated output current up to 40°C, derate linearly to 20% at 60°C
  • Humidity (non-condensing): max 95%
  • Relay (programmable):DC rating: 5 A up to 28 VDC
-65%
Programmable relay
  • Frequency: 45-65 Hz
  • Power factor: 0,7
  • Efficiency: 94%
  • Low current mode: 15 / 25 A