Victron Energy PSC123051085 12/30 1+1 Output Phoenix Smart IP43 Battery Charger
Product image 1
Bluetooth Smart enabled
Phoenix Smart (1+1): two outputs to charge 2 battery banks
The second output, limited to approximately 3A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
Phoenix Smart (3): three full current outputs to charge 3 battery banks
Automatic voltage compensation
Adaptive 5-stage charge algorithm: bulk – absorption – recondition – float – storage
The right amount of charge: variable absorption time
Preventing damage due to excessive gassing: the BatterySafe mode
Less maintenance and aging when the battery is not in use: the Storage Mode
The Storage Mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the Storage Mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (13,2 V for a 12 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
Also charges Li-ion (LiFePO₄) batteries
Fully programmable charge algorithm
The charge algorithm can be programmed with help of Bluetooth or the VE.Direct interface.
Three preprogrammed algorithms can be selected with the mode button
Remote on-off
The remote on/off consists of two terminals: Remote H and Remote L.
A remote on/off switch or relay contact can be connected between H and L.
Alternatively, terminal H can be pulled high, or terminal L can be pulled low.
VE.Direct interface
For a wired data connection to a Color Control panel, PC or other devices.
Programmable relay
Victron Energy PSC123051085 Specifications:
  • Input voltage: 230 VAC (range: 210 – 250 V)
  • DC input voltage range: 290 – 355 VDC
  • Frequency: 45-65 Hz
  • Power factor: 0,7
  • Back current drain: AC disconnected: < 0,1 mA ; AC connected and charger remote off: < 6 mA
  • No load power consumption: 1 W
  • Efficiency: 94%
  • Charge voltage 'absorption': Normal: 14,4V ; High: 14,7V ; Li-ion: 14,2V
  • Charge voltage 'float': Normal: 13,8V ; High: 13,8V ; Li-ion: 13,5V
  • Storage mode: Normal: 13,2V ; High: 13,2V ; Li-ion: 13,5V
  • Fully programmable: Yes, with Bluetooth and/or VE.Direct
  • Charge current house battery: 30 / 50 A
  • Low current mode: 15 / 25 A
  • Charge current starter battery: 3 A (1+1 output models only)
  • Charge algorithm: 5 stage adaptive
  • Can be used as power supply: Yes, output voltage can be set with Bluetooth and/or VE.Direct
  • Operating temp. range: Rated output current up to 40°C, derate linearly to 20% at 60°C
  • Humidity (non-condensing): max 95%
  • Relay (programmable):DC rating: 5 A up to 28 VDC
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Bluetooth Smart enabled
Automatic voltage compensation
Remote on-off
VE.Direct interface
Programmable relay
  • Frequency: 45-65 Hz
  • Power factor: 0,7
  • Efficiency: 94%
  • Low current mode: 15 / 25 A