Victron Energy PPP012008000 Peak Power Pack Batteries 12.8V 8Ah 102Wh
Victron Energy Peak Power Pack Batteries 12.8V 8Ah 102Wh: The Peak Power Battery From Victron Energy Have Been Designed to Be a True Worldwide Product
Lightweight and easy to install
Ideal for mobile applications.
Effective protection against improper use
batteries
- Ideal for caravan manoeuvring (caravan movers).
- Short-circuit proof.
- Protected against excessive battery discharge.
Output 2 “domestic”: for low DC loads (not available for the 8Ah model)
- Intended for lighting, audio and video, pumps, fridges.
- Short-circuit proof.
Input 1 “car/solar”: charging while driving or charging with a solar panel
Equipped with voltage and current control for safe charging of the lithium-ion battery. In fact, any source of electric power can be connected to this input (e.g. an alternator or a battery charger), as long as 11V < Vin < 25V.
The current limit is automatically set to a safe value.
Input 2 “adapter”: the adapter supplied with the Peak Power Pack can be connected to this input
Battery charging current: 3A, and suitable for 110/230V power supply.
Rapid charging is possible via output 1 (high capacity output and 30Ah/40Ah models only)
is 15A and 20A respectively and the recommended charging voltage is 14V (maximum 14.2V).
Storage mode
storage.
Remote control with status indicator
Push button (supplied) with a dual-colour LED status indicator:
- Hold down for 2 seconds: high capacity output always activated, slow flashing red LED.
- Hold down for 5 seconds: storage mode, blue LED flashes 10 times.
- Battery is charged via input 1:slow flashing blue LED.
- Battery fully charged: blue LED.
- Overload or overheating: flashing red LED.
Victron Energy PPP012008000 Specification:
- Capacity: 8Ah
- Stored energy: 102Wh
- Battery type: Lithium-ion (LiFePO4)
- Nominal voltage: 12.8V
- Self-discharge when activated: < 13 Ah /year (< 1.4 mA)
- Self-discharge in storage mode: < 6.5 Ah /year (< 0.7 mA)
Output 1: high capacity “mover”
- Continuous output current: 150A
- Maximum output current (10 seconds): 200A
- Short-circuit current: 300A
- Safety features: Overload / short-circuiting / temperature / excessive discharge
- Maximum charging current: n.a.
- Recommended charging voltage: 14V (no protection)
- Maximum charging voltage: 14.2V (no protection)
- Maximum cable diameter: 16mm² (screw clamps)
Output 2: on-board power network “domestic”
- Continuous output current: n.a
- Maximum output current (10 seconds): n.a
- Short-circuit current: n.a.
- Safety features: n.a.
- Recommended charging voltage: n.a.
- Maximum charging voltage: n.a.
- Maximum cable diameter: n.a
Input 1: “car/solar”
- Input voltage range: 11 V < Vin < 25 V
- Current limitation: 7A
Input 2: “adapter”
- Output voltage: 15V
- Output current: 3A
- Input voltage: 110 / 230 V 50 / 60 Hz
Description
Ideal for mobile applications.
batteries
Storage mode
storage.
- Capacity: 8Ah
- Stored energy: 102Wh
- Nominal voltage: 12.8V
- Short-circuit current: 300A
- Short-circuit current: n.a.
- Safety features: n.a.
- Maximum cable diameter: n.a
Input 1: “car/solar”
- Current limitation: 7A
Input 2: “adapter”
- Output voltage: 15V
- Output current: 3A