Victron Energy PMP122305010 MultiPlus-II 12/3000/120-32 230V
Product image 1
Victron Energy MultiPlus-II 12/3000/120-32 230V: Incorporating All The Features Of The Multiplus Inverter And Charger Combinations
The Multiplus II adds an external current sensor option to enable the PowerControl and PowerAssist functions to extend to 50A and 100A respectively. It can be used in off-grid as well as grid-connected PV and other alternative energy systems and is compatible with both solar charger controllers and grid-tie inverters. Added to this, with many countries approving the unit for ESS application this unit can feed back into the grid, any power excess to requirements.
Victron Energy PMP122305010 Features:
  • True Sine Wave Inverter
  • Adaptive Charging
  • Hybrid Power Assist
  • Power control
  • Multiple System Integration
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • True Sine Wave Inverter
  • Adaptive Charging
  • Hybrid Power Assist
  • Power control
  • Multiple System Integration
Victron Energy PMP122305010 MultiPlus-II 12/3000/120-32 230V | Frankies Auto Electrics & Car Audio