Victron Energy PMP121800000 12/800/35-16 MultiPlus Inverter Chargers
Product image 1
Proven reliability
The full bridge plus toroidal transformer topology has proven its reliability over many years.
PowerControl - Dealing with limited generator, shore side or grid power (800-1200VA model only)
PowerAssist - Boosting the capacity of shore or generator power (800-1200VA model only)
High start-up power
Search Mode
Programmable relay
Remote on / off / charger on
Three pole connector.
Victron Energy PMP121800000 Specifications:
Inverter:
  • Input Voltage Range: 9.5V - 17V
  • Output:
    • Output voltage: 230VAC ± 2%
    • Frequency: 50Hz ± 0,1%
  • Cont. output power at 25°C: 800W
  • Cont. output power at 40°C: 700W
  • Cont. output power at 65°C: 650W
  • Peak power: 400W
  • Maximum efficiency: 93%
  • Zero-load power: 7W
  • Zero-load power in search mode: 2W
Charger:
  • AC Input:
    • Input voltage range: 187-265 VAC
    • Input frequency: 45 – 65 Hz
  • Charge voltage 'absorption': 14.4V
  • Charge voltage 'float': 13.8V
  • Storage mode: 13.2V
  • Charge current house battery: 35A
  • Charge current starter batter:y 1A
  • Battery temperature sensor: Yes
Note: Must be installed by a licensed electrician
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Proven reliability
High start-up power
Search Mode
Programmable relay
Remote on / off / charger on
Three pole connector.
Inverter:
  • Output:
    • Output voltage: 230VAC ± 2%
    • Frequency: 50Hz ± 0,1%
  • Peak power: 400W
  • Maximum efficiency: 93%
  • Zero-load power: 7W
Charger:
  • AC Input:
    • Input frequency: 45 – 65 Hz
  • Storage mode: 13.2V