Victron Energy PIN245010500 24/500 Phoenix Inverter VE.Direct NEMA 5-15R
Product image 1
Proven reliability
The full bridge plus toroidal transformer topology has proven its reliability over many years.
High start-up power
Needed to start loads such as power converters for LED lamps, halogen lamps or electric tools.
ECO mode
When in ECO mode, the inverter will switch to standby when the load decreases below a preset value (min load: 15W). Once in standby the inverter will switch on for a short period (adjustable, default: every 2,5 seconds). If the load exceeds a preset level, the inverter will remain on.
Remote on/off
To transfer the load to another AC source: the automatic transfer switch
Victron Energy PIN245010500 Features:
Fully configurable:
  • Low battery voltage alarm trip and reset levels
  • Low battery voltage cut-off and restart levels
  • Dynamic cut-off: load dependent cut-off level
  • Output voltage :210 - 245V
  • Frequency: 50 Hz or 60 Hz
  • ECO mode on/off and ECO mode sense level
Monitoring:
  • In- and output voltage, % load and alarms
Victron Energy PIN245010500 Specification:
  • Cont. power at 25°C: 500VA
  • Cont. power at 25°C / 40°C: 400 / 350W
  • Peak power: 900W
  • Output AC voltage / frequency (adjustable): 230VAC or 120VAC +/- 3% ; 50Hz or 60Hz +/- 0,1%
  • Input voltage range: 18,4 - 34,0
  • DC low shut down (adjustable): 18,6
  • Dynamic (load dependent) DC low shut down (fully configurable): Dynamic cut-off, see
  • DC low restart and alarm (adjustable): 21,8
  • Battery charged detect (adjustable): 28,0
  • Max. efficiency: 90
  • Zero-load power: 6,5
  • Default zero-load power in ECO mode (default retry interval: 2,5 s, adjustable): 1,5
  • ECO mode stop and start power setting: Adjustable
  • Protection: a - f
  • Humidity (non-condensing): max 95%
-65%
Description
Proven reliability
High start-up power
ECO mode
Remote on/off
Fully configurable:
  • Output voltage :210 - 245V
  • Frequency: 50 Hz or 60 Hz
Monitoring:
  • Cont. power at 25°C: 500VA
  • Peak power: 900W
  • Max. efficiency: 90
  • Zero-load power: 6,5
  • Protection: a - f