Victron Energy PIN245010300 Phoenix Power Inverter 24/500 230V VE.Direct
Product image 1
Victron Energy Phoenix Power Inverter 24/500 230V VE.Direct: Take Control of your Charging Needs When on the Go
ECO mode When in ECO mode, the inverter will switch to standby when the load decreases below a preset value (min load: 15W). Once in standby the inverter will switch on for a short period (adjustable, default: every 2,5 seconds). If the load exceeds a preset level, the inverter will remain on.
LED diagnosis Please see manual for a description.
Fully Configurable:
  • Low voltage alarm trip and reset levels
  • Low voltage cut-off and restart levels
  • Dynamic cut-off: load dependent cut-off level
  • Output voltage: 210 - 245V
  • Frequency: 50Hz or 60Hz
  • ECO mode on/off and ECO mode sense level
Monitoring:
  • In and output voltage and alarms
-65%
Description
Fully Configurable:
  • Output voltage: 210 - 245V
  • Frequency: 50Hz or 60Hz