Victron Energy PIN242120500 24/1200 Phoenix Inverter VE.Direct NEMA 5-15R
Product image 1
ECO mode
When in ECO mode, the inverter will switch to standby when the load decreases below a preset value (min load: 15W). Once in standby the inverter will switch on for a short period (adjustable, default: every 2,5 seconds). If the load exceeds a preset level, the inverter will remain on.
Remote on/off
To transfer the load to another AC source: the automatic transfer switch
Victron Energy PIN242120500 Features:
  • Output voltage :210 - 245V
  • Frequency: 50 Hz or 60 Hz
Victron Energy PIN242120500 Specification:
  • Cont. power at 25°C: 1200VA
  • Cont. power at 25°C / 40°C: 1000 / 850W
  • Peak power: 2200W
  • Output AC voltage / frequency (adjustable): 230VAC or 120VAC +/- 3% ; 50Hz or 60Hz +/- 0,1%
  • Input voltage range: 18,4 - 34,0
  • DC low shut down (adjustable): 18,6
  • Dynamic (load dependent) DC low shut down (fully configurable): Dynamic cut-off, see
  • DC low restart and alarm (adjustable): 21,8
  • Battery charged detect (adjustable): 28,0
  • Max. efficiency: 91
  • Zero-load power:8
  • Default zero-load power in ECO mode (default retry interval: 2,5 s, adjustable): 1,5
  • ECO mode stop and start power setting: Adjustable
  • Protection: a - f
  • Humidity (non-condensing): max 95%
ECO mode
Remote on/off
  • Output voltage :210 - 245V
  • Frequency: 50 Hz or 60 Hz
  • Cont. power at 25°C: 1200VA
  • Peak power: 2200W
  • Max. efficiency: 91
  • Zero-load power:8
  • Protection: a - f