Victron Energy PIN123020000 12/3000 Phoenix Inverter
Product image 1
SinusMax - Superior engineering
Extra start-up power
Virtually unlimited power thanks to parallel and 3-phase operation capability
Up to 6 units inverters can operate in parallel to achieve higher power output. Six 24/5000 units, for example, will provide 24kW / 30kVA output power. Operation in 3-phase configuration is also possible.
To transfer the load to another AC source: the automatic transfer switch
Computer interface
Together with our VEConfigure software, which can be downloaded free of charge from
network of Victron Energy, or to other computerized monitoring and control systems.
Victron Energy PIN123020000 Specifications:
  • Input voltage range (V DC): 9,5 – 17V
  • Output:
    • Output voltage: 230 VAC ±2%
    • Frequency: 50 Hz ± 0,1% (1)
  • Cont. output power at 25ºC (VA) (2): 3000
  • Cont. output power at 25ºC (W): 2400
  • Cont. output power at 40ºC (W): 2200
  • Cont. output power at 65ºC (W): 1700
  • Peak power (W): 6000
  • Max. efficiency 12/ 24 /48 V (%): 93
  • Zero load power 12 / 24 / 48 V (W): 20
  • Zero load power in AES mode (W): 15
  • Zero load power in Search mode (W): 8
-65%
Description
Extra start-up power
Computer interface
  • Output:
    • Output voltage: 230 VAC ±2%
    • Frequency: 50 Hz ± 0,1% (1)
  • Peak power (W): 6000