Victron Energy PIN122300000 12/3000 Phoenix Inverter Smart
Product image 1
The Phoenix Inverter Smart is an efficient and reliable inverter. Built on our proven and field tested Phoenix inverter platform, it now comes with a new slimmer design and full metal casing. Models are available in 1600VA, 2000VA and 3000VA for 12, 24 or 48V systems.
Bluetooth is built-in, and makes setting up your high power inverter easier than ever before.
Victron Energy PIN122300000 Specifications:
  • Input voltage range (V DC): 9,3 – 17V
  • Output:
    • Output voltage: 230 VAC ±2%
    • Frequency: 50 Hz ± 0,1% (1)
  • Cont. output power at 25ºC (2): 3000VA
  • Cont. output power at 25ºC: 2400W
  • Cont. output power at 40ºC: 2200W
  • Cont. output power at 65ºC: 1700W
  • Peak power (W): 6000VA
  • Max. efficiency 12/ 24 /48 V (%): 93
  • Zero load power 12 / 24 / 48 V (W): 12
  • Zero load power in ECO mode (W): 1.5
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Output:
    • Output voltage: 230 VAC ±2%
    • Frequency: 50 Hz ± 0,1% (1)
  • Peak power (W): 6000VA