Victron Energy PIN121251300 Phoenix Inverter 12/250 230V VE. Direct AU/NZ
Victron Energy Phoenix Inverter 12/250 230V VE. Direct AU/NZ: Pure Sine Inverters Can Power Just About Any AC Appliance Without Risk of Damage!
Victron Phoenix Inverter 12/250
VE.Direct Communication Port:
The VE.Direct port can be connected to:
- A computer (VE.Direct to USB interface cable needed)
Fully Configurable:
- Low battery voltage alarm trip and reset levels
- Low battery voltage cut-off and restart levels
- Dynamic cut-off: load-dependent cut-off level
- Output voltage 210 - 245V
- Frequency 50 Hz or 60 Hz
- ECO mode on/off and ECO mode sense level
Monitoring:
Input and output voltage, % load, and alarms.
Proven Reliability:
High Start-Up Power:
Needed to start loads such as power converters for LED lamps, halogen lamps, or electric tools.
ECO Mode:
When in ECO mode, the inverter will switch to standby when the load decreases below a preset value (min load: 15W). Once on standby, the inverter will switch on for a short period (adjustable, default: every 2,5 seconds). If the load exceeds a preset level, the inverter will remain on.
Remote On/Off:
LED Diagnosis:
A red and a green LED indicate the inverter operation and status of the different protections.
Automatic Transfer Switch - To Transfer the Load to Another AC Source:
*Bluetooth dongle to be purchased separately*
Victron Energy PIN121251300 Features:
- Pure Sinewave Inverter
- Optimised Efficiency
- SinusMax Engineering
- High Start-Up Power
- VE.Direct Communication Port
Victron Energy PIN121251300 Specifications:
- Cont. Power @ 25°C: 250VA
- Cont. Power @ 25°C / 40°C: 200 / 175W
- Peak Power: 400W
- Output AC Voltage / Frequency (Adjustable): 230VAC/120VAC +/- 3%, 50Hz or 60Hz +/- 0,1%
- Input Voltage Range: 9.2 - 17 / 18.4 - 34.0 / 36.8 - 62.0V
- DC Low Shut Down (Adjustable): 9.3 / 18.6 / 37.2V
- DC Low Restart & Alarm (Adjustable): 10.9 / 21.8 / 43.6V
- Battery Charged Detect (Adjustable): 14.0 / 28.0 / 56.0V
- Max. Efficiency: 87 / 88 / 88%
- Zero-Load Power: 4.2 / 5.2 / 7.9W
- Default Zero-Load Power in ECO Mode (Default Retry Interval: 2.5s, Adjustable): 0.8 / 1.3 / 2.5W
- ECO Mode Stop & Start Power Setting: Adjustable
- Protection: A - F
- Operating Temperature Range: -40 ~ +65°C (Fan Assisted Cooling), Derate 1,25% per °C Above 40°C
- Humidity (Non-Condensing): Max 95%
- Material & Colour: Steel Chassis & Plastic Cover (Blue Ral 5012)
- Battery-Connection: Screw Terminals
- Maximum Cable Cross-Section: 10mm² / AWG8
- Standard AC Outlets: 230V: Schuko (CEE 7/4), IEC-320 (Male Plug Included) UK (BS 1363), AU/NZ (AS/NZS 3112) 120V: Nema 5-15R, GFCI
- Protection Category: IP21
- Remote On-Off: Yes
- Automatic Transfer Switch: Filax
- Safety: EN-IEC 60335-1 / EN-IEC 62109-1 / UL 458 (3)
- EMC: EN 55014-1 / EN 55014-2 / IEC 61000-6-1 / IEC 61000-6-2 / IEC 61000-6-3
- Automotive Directive: ECE R10-4
- Dimensions: 150mm x 300mm x 210mm
- Weight: 3.10kg
Description
Fully Configurable:
- Output voltage 210 - 245V
- Frequency 50 Hz or 60 Hz
Monitoring:
Proven Reliability:
ECO Mode:
Remote On/Off:
LED Diagnosis:
- Pure Sinewave Inverter
- Optimised Efficiency
- SinusMax Engineering
- Cont. Power @ 25°C: 250VA
- Peak Power: 400W
- Protection: A - F
- Protection Category: IP21
- Remote On-Off: Yes