Victron Energy ORI481224110 240W 48/12-20A Orion-Tr Isolated DC-DC Converter
Product image 1
Victron Energy 240W 48/12-20A Orion-Tr Isolated DC-DC Converter: The DC-DC Converter From Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-wide Product
Remote on-off
Adjustable output voltage: can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
All models are short circuit proof and can be paralleled to increase output current
An unlimited number of units can be connected in parallel.
High temperature protected
The output current will reduce at high ambient temperature.
IP43 protection
When installed with the screw terminals oriented downwards.
Screw terminals
No special tools needed for installation.
Input fuse (not replaceable)
On 12V and 24V input models only
Victron Energy ORI481224110 Specifications:
  • Input voltage range: 32-70V
  • Under voltage shut down: 28V
  • Under voltage restart: 30V
  • Nominal output voltage: 12,2V
  • Output voltage adjust range: 10-15V
  • Output voltage tolerance: +/- 0,2V
  • Output noise: 2mV rms
  • Cont. output current at nominal output voltage and 25°C: 20A
  • Maximum output current (10 s) at nominal output voltage: 25A
  • Short circuit output current: 50A
  • Cont. output power at 25°C: 280W
  • Cont. output power at 40°C: 240W
  • Efficiency: 89%
  • Off load current: < 120 mA
  • Galvanic isolation: 200V dc between input, output and case
  • Operating temperature range: -20 to +55°C (derate 3% per °C above 40°C)
  • Humidity: Max. 95% non-condensing
  • DC connection: Screw terminals
  • Maximum cable cross-section: 6 mm² AWG10
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Remote on-off
High temperature protected
IP43 protection
Screw terminals
Input fuse (not replaceable)
  • Input voltage range: 32-70V
  • Under voltage shut down: 28V
  • Under voltage restart: 30V
  • Output noise: 2mV rms
  • Efficiency: 89%
  • Off load current: < 120 mA
Victron Energy ORI481224110 240W 48/12-20A Orion-Tr Isolated DC-DC Converter | Frankies Auto Electrics & Car Audio