Victron Energy ORI303100000 100A Buck Boost DC/DC Power Converter
Product image 1
Victron Energy 100A Buck Boost DC/DC Power Converter: The Buck Boost Converter From Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-wide Product
DC-DC Converter for charging a 12V or 24V service battery in vehicles with a smart alternator (regenerative braking, Euro 5 and Euro 6 engines) The Buck-Boost DC-DC Converter is a DC-DC Converter for charging a 12V or 24V service battery in vehicles with a smart alternator. The converter will charge the auxiliary battery with a pre-set charge voltage, eliminating high voltages (e.g. Mercedes: 15,4V) and low voltages.
One product for 12V, 24V and 12/24V systems The converter can be programmed to charge a 12 V or a 24 V auxiliary battery from either a 12V or a 24V alternator and starter battery.
Victron Energy ORI303100000 Specifications:
  • Input voltage range: 10-30V
  • Under voltage threshold: 10V
  • Output voltage range: 10-30V
  • Maximum charge current: 12V : 100A, 24V : 50A
  • Converter off, LEDs off (power save mode): 7 mA
  • ‘On’ threshold voltage: > 2V
  • Maximum input voltage: 30V
  • Output voltage if activated: Vpinout = Vin
  • Maximum current (per pin): Ipinout = 1A
  • Operating temperature range: -25 +60°C
  • Ambient temperature: Max current: up to 60°C
  • Dimensions : 288 x 162 x 95mm
Description
  • Input voltage range: 10-30V
  • Under voltage threshold: 10V
  • Output voltage range: 10-30V
  • ‘On’ threshold voltage: > 2V
  • Maximum input voltage: 30V