Victron Energy ORI241240021 Orion DC-DC Converter 24/12-40
Product image 1
Remote on-off connector
operated with a low-power switch or by the engine run/stop switch (see manual).
All models with adjustable output can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
All models with adjustable output can be paralleled to increase the output current
Up to five units can be connected in parallel.
Easy to install
Delivery includes four Insulated Fastons Female Crimp 6.3mm (eight Fastons in case of the Orion 24/12-40)
Victron Energy ORI241240021 Specifications:
  • Input voltage range (V): 18-35
  • Under voltage shutdown (V): 14
  • Under voltage restart (V): 18
  • Output voltage adjustable with potentiometer: no
  • Output voltage (V): 13,2
  • Efficiency (%): 95
  • Suitable to buffer-charge a battery: no
  • Can be connected in parallel: no
  • Continuous output current (A): 40
  • Max. Output current (A): 55
  • Fan assisted cooling (temp. controlled): yes
  • Galvanic isolation: no
  • Off load current: < 20mA
  • Remote on-off: yes
  • Operating temperature range (derate 3% per °C above 40°C): -20 to +55°C
  • DC connection: Faston tabs 6.3 mm
Product Information
Shipping & Returns
Description
Remote on-off connector
Easy to install
  • Output voltage (V): 13,2
  • Efficiency (%): 95
  • Max. Output current (A): 55
  • Galvanic isolation: no
  • Off load current: < 20mA
  • Remote on-off: yes