Victron Energy ORI241236120 Orion-Tr Smart 24/12-30A 360W Isolated DC-DC Charger
Product image 1
Victron Energy Orion-Tr Smart 24/12-30A 360W Isolated DC-DC Charger: Orion-Tr Smart 24/12-30A DC-DC Charger
The Orion Tr-Smart charger can be used in 12V or 24V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries. Models are available up to 400W and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase output power. Suitable for high temperatures up to 55°C with a full rated output up to 40°C.
The Orion-Tr Smart DC-DC Charger is fully programmable with the VictronConnect app.
Bluetooth Smart Enabled:
Fully Programmable:
Adaptive 3-Stage Charge Algorithm:
Bulk – Absorption – Float
Remote On/Off:
High Temperature Protected:
The output current will reduce at high ambient temperatures.
IP43 Protection:
When installed with the screw terminals oriented downward.
Screw Terminals:
No special tools are needed for installation.
*Please note as per page 10 on the Victron manual, 60A circuit protection is required on both sides of the unit (start battery and auxiliary battery). The minimum cable size is 10mm2.
Victron Energy ORI241236120 Features:
  • 24V - 12V / 30Amps
  • Smart DC-DC Charger
  • Built-in Bluetooth
  • IP43 Protection
  • Easy Installation
Description
Bluetooth Smart Enabled:
Fully Programmable:
Bulk – Absorption – Float
Remote On/Off:
High Temperature Protected:
Screw Terminals:
  • 24V - 12V / 30Amps
  • Smart DC-DC Charger
  • Built-in Bluetooth
  • Easy Installation
Victron Energy ORI241236120 Orion-Tr Smart 24/12-30A 360W Isolated DC-DC Charger | Frankies Auto Electrics & Car Audio