Victron Energy ORI241205200R 60W 24/12-5 Orion-Tr DC-DC Converter
Product image 1
Victron Energy ORI241205200R 60W 24/12-5 Orion-Tr DC-DC Converter: The DC-DC Converter From Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-wide Product
High efficiency
Using synchronous rectification, full load efficiency exceeds 95%.
IP43 protection
When installed with the screw terminals oriented downwards.
Screw terminals
No special tools needed for installation.
Victron Energy ORI241205200R Specifications:
  • Input voltage range: 18-35V
  • Output voltage: 12.7V
  • Efficiency: 95%
  • Continuous output current: 5A
  • Max. Output current: 7A
  • Galvanic isolation: no
  • Off load current: < 20mA
  • Operating temperature range (derate 3% per °C above 40°C): -20 to +55°C
  • DC connection: Screw terminals
  • Maximum cable cross-section: 3,3 mm² AWG12
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
High efficiency
IP43 protection
Screw terminals
  • Input voltage range: 18-35V
  • Output voltage: 12.7V
  • Efficiency: 95%
  • Max. Output current: 7A
  • Galvanic isolation: no
  • Off load current: < 20mA
Victron Energy ORI241205200R 60W 24/12-5 Orion-Tr DC-DC Converter | Frankies Auto Electrics & Car Audio