Victron Energy ORI241205060 60W 24/12-5 Orion IP67 DC-DC Converter
Product image 1
Victron Energy 60W 24/12-5 Orion IP67 DC-DC Converter: The DC-DC Converter From Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-wide Product
Completely encapsulated: waterproof, shockproof and ignition protected
Extra-long input and output cables
Wide input voltage range
Protected against overheating
It can be used in a hot environment such as a machine room.
Victron Energy ORI241205060 Specifications:
Orion IP67
  • Input voltage range: 15-40VDC
  • Under voltage shutdown: 13V
  • Under voltage restart: 14V
  • No load current at 24V: 1mA
  • DC output voltage: 12V +/- 3%
  • Maximum continuous output current: 5A
  • Efficiency: 93%
  • Ripple & Noise: 75mV pp
  • Overload protection: Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed
  • Short circuit proof: Yes
Enclosure
  • Material & Colour: Aluminium (blue RAL 5012)
  • Protection category: IP67
  • DC connection: Two input and two output cables, length 1,8m
  • Cable cross section, input: 0,8mm² (18 AWG)
  • Cable cross section, output: 0,8mm² (18 AWG)
  • Weight (kg): 50 g
  • Dimensions (h x w x d in mm): 25 x 43 x 20
-65%
Description
Wide input voltage range
Protected against overheating
Orion IP67
  • Under voltage shutdown: 13V
  • Under voltage restart: 14V
  • No load current at 24V: 1mA
  • Efficiency: 93%
  • Ripple & Noise: 75mV pp
  • Short circuit proof: Yes
Enclosure
  • Protection category: IP67
  • Weight (kg): 50 g
Victron Energy ORI241205060 60W 24/12-5 Orion IP67 DC-DC Converter | Frankies Auto Electrics & Car Audio