Victron Energy ORI122408020 12V to 24V 8A DC to DC Converters
Product image 1
Victron Energy 12V to 24V 8A DC to DC Converters: The Orion Converters From Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-wide Product
An ever-increasing amount of electric equipment is being used on vehicles and boats. Because most low-voltage equipment, such as navigation and radio equipment, mobile telephones or car hi-fi systems, is designed for 12 Volts, Victron Energy supplies DC/DC converters which deliver a stable 12 Volt supply from a 24 Volt system. These products are also distinguished by high efficiency, together with absolute safety. An inferior supply can cause irreparable damage to your 12 Volt system, but the use of an Orion voltage converter prevents problems of that type. Next to converters from 12V to 12V, a wide range of other models is available.
Victron Energy ORI122408020 Specifications
  • Input voltage range (V): 9-18
  • Under voltage shutdown (V): 8
  • Under voltage restart (V): 10
  • Output voltage adjustable with potentiometer: no
  • Output voltage (V): 24
  • Efficiency (%): 95
  • Suitable to buffer-charge a battery: no
  • Can be connected in parallel: no
  • Continuous output current (A): 8
  • Max. Output current (A): 20
  • Fan assisted cooling (temp. controlled): no
  • Galvanic isolation: no
  • Off load current: < 10mA
  • Remote on-off: no
  • Operating temperature range (derate 3% per °C above 40°C): -20 to +55°C
  • DC connection:
  • Faston tabs: 6.3 mm
  • Weight: 0.4kg
  • Dimensions hxwxd in mm: 45x90x115
-65%
Description
  • Output voltage (V): 24
  • Efficiency (%): 95
  • Max. Output current (A): 20
  • Galvanic isolation: no
  • Off load current: < 10mA
  • Remote on-off: no
  • DC connection:
  • Faston tabs: 6.3 mm
  • Weight: 0.4kg
Victron Energy ORI122408020 12V to 24V 8A DC to DC Converters | Frankies Auto Electrics & Car Audio