Victron Energy ORI121236120 Orion-Tr Smart 12/12-30A 360W Isolated DC-DC Charger
Product image 1
Victron Energy Orion-Tr Smart 12/12-30A 360W Isolated DC-DC Charger: Orion-Tr Smart DC-DC Non-Isolated Charger
Victron DC to DC Charger/Converter 30A Galvanic Isolated 10-17VDC Input to 10-15VDC Adjustable ORI121236120.
The Orion Tr-Smart charger can be used in 12V or 24V systems and is suitable for both lead-acid and lithium batteries. Models are available up to 400W and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase output power.
Suitable for high temperatures up to 55°C with a full rated output up to 40°C.
Any Bluetooth-enabled smartphone, tablet, or another device can be used to monitor,
change settings, and update the charger when new software features become available.
Battery charge algorithm (configurable) or fixed output.
Smart alternator compatibility: engine running detection mechanism.
Adaptive 3-stage charge algorithm: bulk – absorption – float
For lithium batteries, absorption time is fixed, default 2 hours.
Alternatively, a fixed output voltage can be chosen.
A remote on/off switch or relay contact can be connected to a two-pole connector.
All models are short circuit proof and can be paralleled to increase output current
An unlimited number of units can be connected in parallel.
High temperature protected. The output current will reduce at high ambient temperatures.
IP43 protection, When installed with the screw terminals oriented downwards. Screw terminals.
No special tools are needed for installation.
Description