Victron Energy ORI121210110R 110W 12/12-9A Orion-Tr Isolated DC-DC Converter
Product image 1
Victron Energy 110W 12/12-9A Orion-Tr Isolated DC-DC Converter: The DC-DC Converter From Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-wide Product
Remote on-off
Adjustable output voltage: can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
High temperature protected The output current will reduce at high ambient temperatures.
IP43 protection When installed with the screw terminals oriented downward.
Screw terminals No special tools are needed for installation.
Input fuse (not replaceable) On 12V and 24V input models only
Victron Energy ORI121210110R Specifications:
  • Input voltage range: 8-17V
  • Under voltage shut down: 7V
  • Under voltage restart: 7,5V
  • Nominal output voltage: 12,2V
  • Output voltage adjust range: 10-15V
  • Output voltage tolerance: +/- 0,2V
  • Output noise: 2mV rms
  • Cont. output current at nominal output voltage and 25¬∞C: 9A
  • Maximum output current (10 s) at nominal output voltage: 12,5A
  • Short circuit output current: 32A
  • Cont. output power at 25¬∞C: 110W
  • Cont. output power at 40¬∞C: 85W
  • Efficiency: 87%
  • Offload current: < 50mA
  • Galvanic isolation: 200V dc between input, output, and case
  • Operating temperature range: -20 to +55¬∞C (derate 3% per ¬∞C above 40¬∞C)
  • Humidity: Max. 95% non-condensing
  • DC connection: Screw terminals
  • Maximum cable cross-section: 6 mm¬≤ AWG10
  • Weight: 0,42 kg
  • Dimensions hxwxd: 100 x 113 x 47 mm
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Remote on-off
  • Input voltage range: 8-17V
  • Under voltage shut down: 7V
  • Under voltage restart: 7,5V
  • Output noise: 2mV rms
  • Efficiency: 87%
  • Offload current: < 50mA
  • Weight: 0,42 kg