Victron Energy ITR000100101 Autotransformer 120/240VAC-100A
Product image 1
Product image 2
An Autotransformer can be used for step up, step down and split phase output balancing purposes.
Victron Energy ITR000100101 Specifications:
  • Input/output voltage: 120 / 240V
  • Input circuit breaker: 100A, two pole
  • Frequency: 50/60Hz
  • Maximum 240 V feed through current: 100A
  • Neutral current, 30 min: 32A (3800 VA)
  • Neutral current, continuous: 28A @ 40ºC/100ºF
  • Transformer type: Toroidal
  • Enclosure: Aluminium
  • Input circuit breaker: yes
  • Protection category: IP21
  • Safety: EN 60076
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Frequency: 50/60Hz