Victron Energy GDI000016000 Galvanic Diode Isolator VDI-16 1600A
Product image 1
Victron Energy Galvanic Diode Isolator VDI-16 1600A: The Galvanic Isolator from Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-Wide Product
The galvanic isolator consists internally of two diodes which are connected in anti-parallel fashion. When they are connected in this way, the diodes allow current in both directions but only above a certain threshold voltage. The voltage at which diodes conduct is about 1.4 Vdc.
The isolator is installed directly behind your boat's 230V connection. The forward voltage from the galvanic isolator is higher than the potential difference between metals. As a result, this voltage will not allow conduction and as such, the galvanic isolator will prevent any electrolytic current. However, if there is a (higher) error voltage in the AC circuit, the diodes will allow current through and the residual-current device will break the circuit.
Victron Energy GDI000016000 Specifications:
  • Maximum Current: 16 A
  • Peak Current (20 ms): 1600 A
  • Connection: 2 studs M6
  • Material: Anodized Aluminium
  • Protection Category: IP67
  • Weight: 1kg
  • Dimensions: 60 x 120 x 200 mm
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Maximum Current: 16 A
  • Peak Current (20 ms): 1600 A
  • Connection: 2 studs M6
  • Material: Anodized Aluminium
  • Protection Category: IP67
  • Weight: 1kg