Victron Energy CYR010120412 Cyrix-Li-CT 12/24V-120A Li-ion Battery Combiner
Product image 1
  • if the Charge Disconnect output of the VE.Bus BMS is high, and
  • if it senses 13.4V (resp. 26.8V) or more on one of its power terminals.
The Cyrix will disengage immediately:
  • when battery voltage drops below 13.2V.
The LiFePO4 Battery: Preventing cell under-voltage, over-voltage, and temperature
  • shut down of the load in case of imminent cell under voltage, and
Protection Against Overheating:
LED Status Indication (Cyrix 12/24 230 only):
  • LED on: engaged
  • LED 10 s flash: disengaged
  • LED 2 s flash: connecting
  • LED 2 s blink: disconnecting
  • LED 0.25 s blink: alarm (over temperature; voltage > 16 V; both batteries < 10 V; one battery < 2 V) (multiply by two for 24 V)
12/24 V Auto Ranging:
The Cyrix-ct 12/24 automatically detects system voltage.
No Voltage Loss:
Prioritising the Starter Battery:
Bidirectional Voltage Sensing and Power Supply from Both Batteries:
The Cyrix senses the voltage of both connected batteries. It will therefore also engage if for example the accessory battery is being charged by a battery charger. The Cyrix-ct 12/24 has a dual power supply. It will therefore also close if the voltage on one battery is too low to operate the Cyrix. To prevent unexpected operation during installation or when one battery has been disconnected, the Cyrix-ct 12/24 will not close if the voltage on one of the two battery connections is lower than 2 V (12 V battery) or 4 V (24 V battery).
Parallel Connection in Case of Emergency (Start Assist):
Victron Energy CYR010120412 Features:
  • Connects Lead Acid & LiFePO4 Batteries in Parallel
  • Intelligent Battery Monitoring
  • Prevents Unwanted Switching
  • Bi-Directional Voltage Sensing
  • Emergency Parallel Connection
  • Auto Ranging
  • LED Status Indication
-65%
Description
  • LED on: engaged
  • LED 10 s flash: disengaged
  • LED 2 s flash: connecting
  • LED 2 s blink: disconnecting
12/24 V Auto Ranging:
No Voltage Loss: