Victron Energy CYR010120011R Cyrix-CT 12/24V-120A Intelligent Battery Combine
Product image 1
Long Bolts - To allow connection of more than one power cable:
Cyrix 12/24-120: 13 mm (M6)
Protection Against Overheating:
12/24 V Auto Ranging:
The Cyrix-ct 12/24 automatically detects system voltage.
No Voltage Loss:
Prioritising the Starter Battery:
Bidirectional Voltage Sensing and Power Supply from Both Batteries:
The Cyrix senses the voltage of both connected batteries. It will therefore also engage if for example the accessory battery is being charged by a battery charger. The Cyrix-ct 12/24 has a dual power supply. It will therefore also close if the voltage on one battery is too low to operate the Cyrix. To prevent unexpected operation during installation or when one battery has been disconnected, the Cyrix-ct 12/24 will not close if the voltage on one of the two battery connections is lower than 2 V (12 V battery) or 4 V (24 V battery).
Parallel Connection in Case of Emergency (Start Assist):
Victron Energy CYR010120011R Features:
  • Intelligent Battery Monitoring
  • Prevents Unwanted Switching
  • Bi-Directional Voltage Sensing
  • Emergency Parallel Connection
  • Auto Ranging
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Cyrix 12/24-120: 13 mm (M6)
12/24 V Auto Ranging:
No Voltage Loss: