Victron Energy CCH024030000 24V 30A 3C Centaur Battery Charger
Product image 1
Victron Energy CCH024030000 24V 30A 3C Centaur Battery Charger: The Centaur Range of Battery Chargers from Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-Wide Product
Other features include fully automatic three stage charge characteristic that ensures batteries are fully charged every time and three isolated charge outputs for multi battery configurations to suit the majority of typical installations. The range spans 12V and 24V models from 16A through to 100A.
Victron Energy CCH024030000 Specifications:
  • Dimensions: (L x W x H): 426 x 239 x 135mm
  • Part Number: CC24/30
  • Charging Current: 30A
  • Battery Capacity: 120-300Ah
  • Charging Voltage: 28.5 V DC
Description
  • Part Number: CC24/30
  • Charging Current: 30A
  • Battery Capacity: 120-300Ah
  • Charging Voltage: 28.5 V DC
Victron Energy CCH024030000 24V 30A 3C Centaur Battery Charger | Frankies Auto Electrics & Car Audio