Victron Energy CCH012020000 Centaur Battery Charger 12V 20A 3C
Product image 1
Victron Energy Centaur Battery Charger 12V 20A 3C: The Centaur range of battery chargers from Victron Energy have been designed to be a true world-wide product
Other features include fully automatic three stage charge characteristic that ensures batteries are fully charged every time and three isolated charge outputs for multi battery configurations to suit the majority of typical installations. The range spans 12V and 24V models from 16A through to 100A.
Victron Energy CCH012020000 Specifications:
  • Dimensions: (L x W x H) 355 x 215 x 110mm
  • Part Number: CC12/20
  • Charging Current: 20 A
  • Type Of Charger: 3 step battery charger
  • Insulation: IP21
  • Type Of Battery: Flooded Lead-acid, Gel-Cell or AGM
  • Battery Capacity: 80 - 200Ah
  • Charging Voltage: 14.3 V DC
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Part Number: CC12/20
  • Charging Current: 20 A
  • Insulation: IP21
  • Battery Capacity: 80 - 200Ah
  • Charging Voltage: 14.3 V DC
Victron Energy CCH012020000 Centaur Battery Charger 12V 20A 3C | Frankies Auto Electrics & Car Audio