Victron Energy BPR110022000 Smart BatteryProtect 12/24V 100A
Product image 1
Victron Energy Smart BatteryProtect 12/24V 100A: The Battery Protection From Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-wide Product
Over voltage protection
To prevent damage to sensitive loads due to over voltage, the load is disconnected whenever the DC voltage exceeds 64 V.
Delayed alarm output
(minus) rail, max. current 50 mA. The alarm output is typically used to activate a buzzer, LED or relay.
Delayed load disconnect and delayed reconnect
Victron Energy BPR110022000 Specifications:
  • Maximum cont. load current: 100A
  • Peak current (during 30 seconds): 600A
  • Operating voltage range: 6 –35V
  • Current consumption BLE on When on: 1,4mA When off or low voltage shutdown: 0.9mA
  • Current consumption BLE on When off: 1,2mA When off or low voltage shutdown: 0.7mA
  • Alarm output delay: 12 seconds
  • Max. load on alarm output: 50mA (short circuit proof)
  • Load disconnect delay: 90 seconds (immediate if triggered by the VE.Bus BMS)
  • Default thresholds
    • Disengage:10,5V or 21V
    • Engage: 12V or 24V
  • Operating temperature range Full load: -40°C to +40°C (up to 60% of nominal load at 50°C)
  • Connection: M8
  • Weight: 0,5 kg 0.6 lbs
  • Dimensions (hxwxd): 59 x 42 x 115 mm
-65%
Description
Over voltage protection
Delayed alarm output
  • Default thresholds
    • Disengage:10,5V or 21V
    • Engage: 12V or 24V
  • Connection: M8
  • Weight: 0,5 kg 0.6 lbs
Victron Energy BPR110022000 Smart BatteryProtect 12/24V 100A | Frankies Auto Electrics & Car Audio