Victron Energy BPR048100400 Smart BatteryProtect 48V-100A
Product image 1
Victron Energy Smart BatteryProtect 48V-100A: The Battery Protection From Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-wide Product
damage the battery) or before it has insufficient power left to crank the engine.
The Smart BatteryProtect can also be used as a system on/off switch. See manual for details.
Bluetooth: programming made easy
If required, Bluetooth can be disabled.
A special setting for Li-ion batteries
In this mode the Battery Protect can be controlled by the VE.Bus BMS.
diagram in the manual.
Ultra-low current consumption
This is important in case of Li-ion batteries, especially after low voltage shutdown.
Please see our Li-ion battery datasheet and the VE.Bus BMS manual for more information.
Over voltage protection
To prevent damage to sensitive loads due to over voltage, the load is disconnected whenever the DC voltage exceeds 64 V.
Ignition proof
No relays but MOSFET switches, and therefore no sparks.
Delayed alarm output
(minus) rail, max. current 50 mA. The alarm output is typically used to activate a buzzer, LED or relay.
Delayed load disconnect and delayed reconnect
Victron Energy BPR048100400 Specifications:
  • Maximum cont. load current: 100A
  • Peak current: 250 A
  • Operating voltage range: 24 – 70 V
  • Current consumption BLE on When on: 1,9mA When off or low voltage shutdown: 1,7mA
  • Current consumption BLE on When off: 1,7mA When off or low voltage shutdown: 1,6mA
  • Alarm output delay: 12 seconds
  • Max. load on alarm output: 50mA (short circuit proof)
  • Load disconnect delay: 90 seconds (immediate if triggered by the VE.Bus BMS)
  • Default thresholds
    • Disengage:42V
    • Engage: 48V
  • Operating temperature range Full load: -40°C to +40°C (up to 60% of nominal load at 50°C)
  • IP rating
    • Electronics: IP67 (potted)
    • Connections: IP00
  • Connection: M8
  • Weight: 0,8kg 1.8 lbs
  • Dimensions (hxwxd): 62 x 123 x 120 mm
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
diagram in the manual.
Ultra-low current consumption
Over voltage protection
Ignition proof
Delayed alarm output
  • Peak current: 250 A
  • Default thresholds
    • Disengage:42V
    • Engage: 48V
  • IP rating
    • Electronics: IP67 (potted)
    • Connections: IP00
  • Connection: M8
  • Weight: 0,8kg 1.8 lbs
Victron Energy BPR048100400 Smart BatteryProtect 48V-100A | Frankies Auto Electrics & Car Audio